مدیریت ساخت و ساز

تکنولوژی این جاست

برای ایجاد یک دید کلی‌تر میشه گفت که مدیران ساخت و ساز روی بخشی از پروژه ساختمانی نظارت دارن و اون رو رهبری می‌کنن.

تقریبا ۷۵ درصد از مدیران ساخت و ساز در ایالات متحده، فریلنسرهایی هستند که توسط کارفرما استخدام شدن. تعداد زیادی از این کارفرما‌ها خواستار پس‌زمینه آکادمیک برای مدیران هستن. و این مدرک حداقل باید در سطح کارشناسی در رشته مرتبط باشه. بر اساس تحقیقات موسسه BLS متوسط درامد سالیانه برای مدیران ساخت و ساز در آمریکا ۸۲.۷۹۰ دلار هست.

مسئولیت‌های یک مدیر ساخت و ساز

کارهایی که یک مدیر ساخت و ساز باید انجام بده عبارتند از:

 • مدیریت کیفیت: یکی از مهم‌ترین وظایف مدیر ساخت و ساز این هست که اطمینان حاصل کنن هرکسی کارش رو در نهایت کیفیت انجام می‌ده و سرهم بندی نمی‌کنه.
 • مدیریت هزینه‌: یک مدیر ساخت و ساز خوب دائما بر هزینه‌ها نظارت داره و وقتی که مسائل و مشکلات پیش بینی نشده پیش میاد، تغییرات لازم رو انجام می‌ده و مدیریت می‌کنه.
 • مدیریت امنیت: مدیران ساخت و ساز مسئولیت دارن که خطرات ایمنی احتمالی رو از محیط کار پاکسازی کنن.
 • مدیریت قرارداد: یک مدیر ساخت و ساز باید اطمینان حاصل کنه که تمامی مقررات قرارداد با هم تطبیق داره و تمامی طرف‌ها هم از این قرارداد راضی هستن.
 • همچنین مدیران ساخت و ساز باید تمامی افراد عضو رو در مورد پروژه در جریان بگذارن. این افراد شامل کارفرماها، معماران و یا پیمانکار و… میشه و اگر مشکلی پیش اومد، مدیر باید به سرعت برای رفع اون اقدام کنه.

چگونه یک مدیر ساخت و ساز بشید؟

کارهایی که یک مدیر ساخت و ساز باید انجام بده قطعا بیشتر از تیک زدن چک لیست‌هاست. یک مدیر ساخت و ساز خوب باید دانش کافی در مورد استانداردهای ساختمان سازی و مهندسی سبز داشته باشه و همینطور به نرم‌افزارهای صنعتی هم مسلط باشه. به این هم توجه داشته باشین که تجربه‌ی کاری به تنهایی کافی نیست و همونطور که در بالا هم گفتیم مدرک آکادمیک هم مهم هست.

از مهارت هایی که مدیران پروژه باید داشته باشن میشه به آمار، ریاضیات، معماری، و فن آوری اطلاعات اشاره کرد. همچنین برخوردار بودن از مهارت‌هایی مثل طراحی، برنامه‌ریزی، اجرای درست قوانین ساخت و ساز، زمانبندی و تخمین هزینه برای اونها می‌تونه مزیت محسوب بشه.

مدیران ساخت و ساز باید از مهارت ارتباطی خوبی برخوردار باشن و توانایی این رو داشته باشن که با افراد متنوع و مختلف کار کنن. یک تیم ساختمانی از نقش‌های متنوعی تشکیل شده و از اونجایی که پروژه های ساختمانی معمولا زمان محدودی دارن، داشتن مهارت مولتی تسکینگ برای مدیران پروژه به یک الزام تبدیل شده.

روز کاری یک مدیر ساخت‌و‌ساز چطور می‌گذره؟‍

مدیریت ساخت و ساز یک کار  پرسود هست که از جنبه‌های مختلف زندگی مثل مهندسی، کار و مدیریت پروژه برای افراد جذاب هست. براساس تحقیقی که موسسه BLS انجام داده، مدیریت ساخت و ساز در حال رشد هست و در بین سالهای ۲۰۱۲ تا ۲۰۲۲ انتظار میره که ۱۶ درصد رشد رو در این زمینه شاهد باشیم. البته دستمزد مدیران ساخت و ساز هم از این رشد مستثنی نیست. برای مثال، کمترین حقوقی که یک مدیرساخت‌وساز دریافت می‌کنه ۵۰.۰۰۰ دلاره. و نهایت پرداخت هم به  ۱۴۴.۵۰۰ دلار می‌رسه.

اما مدیر ساخت‌وساز بودن دقیقا به چه معناست؟ در این قسمت مقاله می‌خوایم نگاهی عمیق‌تر به این موقعیت شغلی داشته باشیم.

اولین چیزی که باید بدونید اینه که مدیران ساخت و ساز روزهای معمولی ندارن. یک روز شما باید با سهامداران سروکله بزنین و بعد باید در محل پروژه حاضر باشید و دلایل تاخیر پروژه رو ارزیابی و بررسی کنین. با این توصیفات، مهم‌ترین وطایف یک مدیرساخت و ساز عبارت است از:

 • برنامه‌ریزی، ساماندهی، زمانبندی، هدایت، کنترل و اتمام پروژه
 • استخدام و مدیریت کارگران و کارمندان
 • آماده سازی و انعقاد بودجه
 • به حداکثر رساندن منابع فیزیکی و انسانی در دسترس
 • همکاری با معماران و مهندسان برای بهینه‌سازی محصول نهایی
 • مذاکره قرارداد و نمایندگی از شرکت
 • حفظ امنیت کارگران
 • اطمینان از اجرای قوانین رسمی ساخت و ساز

اکثر مدیران ساخت و ساز طبق یک برنامه‌ی ساخت و ساز معمولی کار می‌کنن. اونها مثلا از ساعت ۹ صبح تا ۵ بعد ازظهر کار نمی‌کنن. اونها معمولا صبح خیلی زود از خواب پا می‌شن. روز مدیران ساخت و ساز بین اموری مثل جلسات، برنامه‌ریزی، کار با اسناد و حضور در محل پروژه تقسیم می‌شه. اونها باید از دو مهارت آنالیز برای حفظ پیشرفت پروژه و همچنین تشویق کارمندانشون برخوردار باشن.

Tony Principi، یک مدیر ساخت‌ در مصاحبه‌ای با بلومبرگ می‌گوید: «من معتقدم که حضور مدیر ساخت‌‌وساز در بطن فعالیت، سطحی از علاقه و سرمایه‌گذاری رو نشون میده که می‌تونه هم برای کارگران و هم برای مدیران الهام بخش باشه.»

توسط | 2018-05-02T12:21:49+00:00 دسامبر 7th, 2015|Architecture, Buildings, Construction, News|